Projekty
Pohled do budoucnosti: Porozumění vlivu technologií na “well-being” adolescentů
Dopady používání technologií na well-being byly zkoumány od počátku vývoje internetu, ale stávající výzkum postrádá konzistenci a komplexní pohled na multidimenzionální well-being (tj. životní pohodu a zdraví v psychologickém, sociálním a fyzickém kontextu). Vzhledem k rychlému technologickému vývoji navíc potřebujeme modely, které na základě pochopení obecných principů umožní předvídat technologické dopady do budoucna. V projektu vyvineme komplexní integrující teorii modelující krátkodobé a dlouhodobé dopady používání technologií na fyzický, psychologický a sociální well-being adolescentů. Budeme integrovat teorie z různých oblastí, především mediálních studií, psychologie a výzkumu zdraví. Nová teorie bude integrovat prospektivní modely, které umožní porozumět a predikovat budoucí dopady technologií na well-being. Vývoj teorie bude vycházet z empirických dat od následujících pracovních skupin:
Pracovní skupina 1 - analýza existujícího výzkumu
Pracovní skupina 2 - longitudinální výzkum
Pracovní skupina 3 - série experimentálních studií
Pracovní skupina 4 - výzkum chování mladých na mobilech (pomocí intenzivních sběrů dat s podporou inovativních výzkumných nástrojů)
Cíle projektu
Cílem projektu je vyvinout komplexní teorii založenou na empirických datech postihujících dopady používání technologií na fyzický, psychologický a sociální well-being adolescentů ve věku 11-18 let. Projekt rozvine inovativní výzkumné metody založené na softwaru používajícím umělou inteligenci.
Financování projektu
Tento projekt je financován Grantovou agenturou České republiky jako "EXPRO" projekt. EXPRO je prestižní a vysoce kompetetivní grant určený k podpoře výzkumných týmů vedených špičkovými mezinárodně uznávanými vědci. Podporuje excelentní projekty, které jsou často charakteristické "vysokými riziky a vysokými zisky", tedy jsou inovativní a mají potenciál výrazně posunout vědecké poznání a zásadním způsobem obohatit kvalitu vědy.
Trvání projektu: 2019 - 2023
Financování: Grantová agentura ČR
Číslo projektu: GX19-27828X
Výzkumný tým: David Šmahel, Hana Macháčková, Lenka Dedkova, Jan Šerek, Steriani Elavsky, Jaromír Plhák, Marie Jaroň Bedrošová, Nikol Kvardová, Ondřej Sotolář, Vojtěch Mýlek, Rostislav Zlámal, Michaela Lebedíková, Eliška Dufková, David Lacko, Michaela Lebedíková, Michaela Geržičáková, Natálie Terčová, Jana Blahošová, Michal Tkaczyk, Hayriye Güleç, Adéla Švestková, Martin Tancoš