Jaké dopady mají technologie na well-being adolescentů?

David Šmahel, Hayriye Güleç, Adéla Lokajová, Lenka Dědková a Hana Macháčková navrhli v nedávno publikovaném článku integrační model, který syntetizuje teorie z mediálních a komunikačních studií, vývojové psychologie a zdravotních věd, aby vysvětlil vliv informačních a komunikačních technologií (ICT) na pohodu dospívajících (iMEW). Prozkoumejte, co jsme zjistili níže!

prosinec 2022 Hayriye Gülec

Informační a komunikační technologie (ICT) se staly běžnou součástí života dospívajících a jejich význam ještě vzrostl během pandemie COVID-19, kdy se online komunikace stala standardem v mnoha oblastech života. To přináší potřebu, aby vývojová psychologie revidovala a aktualizovala své teorie pro tyto nové společenské výzvy. Je přínosné podívat se na tyto změny z interdisciplinární perspektivy a obohatit tak vývojovou psychologii o poznatky z jiných oborů. Nový model přináší komplexnější porozumění vývoji dospívajících a vlivu informačních a komunikačních technologií na jejich blaho. Je také užitečný pro empirický výzkum, protože může sloužit jako plán pro výzkum, který se zaměřuje na účinky ICT.

The conceptual Integrative Model of ICTs Effects on adolescents’ Well-being (iMEW). Note: The list is not exhaustive and the specific variables that we mention in the boxes are only examples.

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info