Kybernenávist je komplexní pojem zahrnující různé formy nenávistných projevů a tzv. „hate speech“ na internetu. Spadají pod něj předsudečné a stereotypní online obsahy i projevy online agrese, která je motivované předsudky a která útočí na lidi na základě jejich domnělé skupinové příslušnosti či skupinových vlastností. To může být například etnicita, náboženství, sexuální orientace či gender. Kybernenávist však může na lidi útočit také kvůli jejich postižení nebo váze. Může se to dít formou soukromých zpráv, ale také v rámci veřejných příspěvků na sociálních sítích či komentářů v online diskusích.
Tato výzkumná zpráva se zaměřuje na kybernenávist ve zprávách a diskusích na sociálních sítích, která útočí na tři skupiny:
- lidi, kteří mají nadváhu nebo jsou plus-size;
- lidi, kteří mají podváhu nebo jsou velmi hubení;
- lidi, kteří mají tělesné postižení nebo handicap, který výrazně ovlivňuje jejich pohyblivost.
Klíčová zjištění
Vnímání skupin:
- Vnímání entitativity a skupinové kvalifikace bylo průměrně nejvyšší pro osoby s tělesným postižením. Vnímání osob s nadváhou nebo podváhou bylo mezi českými mladými lidmi podobné.
- Rozdíly v meziskupinových postojích vůči těmto třem skupinám byly také malé. Pozitivní postoje byly vůči všem skupinám podobně vysoké, přičemž o málo vyšší hodnocení získali lidé s tělesným postižením.
Vnímání nenávistných projevů:
- Mladí lidé byli nejcitlivější na kybernenávist zaměřenou na osoby s tělesným postižením. Tuto formu nenávisti vnímali jako nenávistný projev (tzv. hate speech) ve vyšší míře než útoky na osoby s nadváhou nebo podváhou.
- Ženy byly při klasifikování útoků na všechny tři skupiny citlivější a ve vyšší míře je označovaly jako nenávistné projevy.
Zkušenosti s kybernenávistnou viktimizací:
- Mezi mladými lidmi byla nejčastější viktimizace kvůli váze (nadváze nebo podváze) a méně častá kvůli tělesnému postižení.
- Pravidelnou až každodenní viktimizaci během posledních šesti měsíců uvedlo 5,7 % (tělesné postižení), 6,7 % (nadváha) a 9,0 % (podváha) účastníků výzkumu.