Kybernenávist, také nazývaná jako online nenávist, hate speech nebo předsudečná agrese, může útočit na lidi kvůli jejich váze a fyzickému vzhledu. Kybernenávist se objevuje také ve zpravodajských příspěvcích na sociálních sítích a v komentářích a diskuzích, které se kolem nich vedou. Ve zpravodajských příspěvcích může mít kybernenávist formu stereotypních a urážlivých nebo posměšných obsahů o lidech s nadváhou.
Dotazovali jsme se mladých lidí na jejich reakce po zhlédnutí několika příkladů takových nenávistných či negativních zpravodajských příspěvků a komentářů. Při zkoumání jejich reakcí jsme rozlišovali pasivitu, pozitivní (podporující, pomocné) a negativní (škodlivé, poškozující) reakce.
Klíčová zjištění
Jak mladí lidé reagují na kybernenávist vůči lidem s nadváhou?
- Nejčastější reakcí mladých lidí byla pasivita (tj. nezasahování, žádná reakce), následovaná pozitivními reakcemi (např. nahlášení nenávistných příspěvků, blokování autorů, psaní pozitivních komentářů, zpráv nebo příspěvků o lidech s nadváhou). Nejméně časté byly reakce negativní (např. lajkování nenávistných příspěvků, psaní negativních komentářů nebo šíření nenávistného obsahu).
- Muži častěji než ženy volili negativní reakce, zatímco ženy častěji reagovaly pozitivně, např. nahlášením nenávistných příspěvků nebo blokováním autorů. V pasivitě nebyly zjištěny žádné genderové rozdíly.
Jak své reakce vysvětlují?
- Mladí lidé vnímali váhu a vzhled jako otázky osobní svobody, zdůrazňovali empatii vůči lidem s nadváhou a obecně odmítali kybernenávist.
- Menšina však ospravedlňovala negativní reakce a odkazovala při tom na obavy o zdraví lidí s nadváhou nebo na svobodu projevu na internetu.
- Pasivitu mladí lidé vysvětlovali snahou vyhnout se konfliktu nebo obavou z vystupňování situace. Někteří také vyjádřili obavy, že reakce by mohla vést k budoucímu vystavení podobnému obsahu kvůli algoritmům na sociálních sítích nebo ke zvyšování dosahu původního nenávistného příspěvku.