V IRTIS vítáme držitelku ERC Mariek van den Abeele

V našem týmu vítáme Mariek van den Abeele, expertku na digitální well-being a držitelku grantu ERC z Ghent University. Mariek se k nám připojí na projekt DigiWELL.

5. 1. 2024

Obrázek je převzat z Ghent University

DigiWELL, neboli Excelentní výzkum v oblasti digitálních technologií a wellbeingu, je projekt řešitelky Steriani Elavsky z Ostravské univerzity, která je naší dlouholetou kolegyní také v IRTIS – spolupracovali jsme například v projektu Pohled do budoucnosti: porozumění vlivu technologií na wellbeing adolescentů. Cílem DigiWELLu je propojit špičkové vědce z osmi partnerských institucí a z různých oborů, kteří se zaměří na širokou oblast používání digitálních technologií v kontextu wellbeingu – fyzické, psychické a sociální životní pohody obyvatel. Mezi tyto špičkové vědce se řadí i Mariek van den Abeele, která v rámci projektu nastupuje do našeho týmu.

Mariek Vanden Abeele je docentkou digitální kultury na Fakultě politických a sociálních věd Ghentské univerzity. Mariek se ve svém výzkumu zaměřuje na digitální kulturu: kombinuje psychologickou a sociologickou perspektivu médií, aby lépe porozuměla roli, kterou používání digitálních médií hraje v každodenním životě společnosti. Zajímá se zejména o používání mobilních médií spolu s jejich problematickým používáním, dopadem na vztahy, digitální pohodou (well-beingem) a sociálními důsledky nositelných zařízení (tzv. weareables). Mariek je aktivní členkou zájmové skupiny pro mobilní komunikaci v mezinárodní asociaci ICA (International Communication Association). Je také řešitelkou grantu ERC 2020 Starting Grant on Digital Well-being. Ve svém projektu Mariek vychází ze svého interdisciplinárního zázemí a zkoumá vztah jednotlivců k připojení kdykoli a kdekoli s využitím komputačních i etnografických výzkumných přístupů. Kromě toho Mariek pracuje na několika dalších výzkumných projektech s doktorandy a (mezinárodními) spolupracovníky. Její odborné práce byly publikovány v předních časopisech v oblasti komunikačních věd, jako jsou Communication Theory, Mobile Media & Communication, New Media & Society a Media Psychology. Mariek získala různá ocenění jak za svou výuku, tak za své výzkumné výstupy.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info