IRTIS na konferenci MediaPsych 2023

Lenka Dědková, Marie Jaroň Bedrošová a Vojtěch Mýlek prezentovali své výzkumy na konferenci MediaPsych 2023. V článku se dozvíte detaily o jejich prezentacích a také najdete krásné fotky Belvalu v Lucembursku, kde se konference konala.

12. 9. 2023

Bez popisku

Ve dnech 6. - 8. září 2023 se v kampusu Belval Lucemburské univerzity konala 13. bienální konference Conference of the Media Psychology Division of the German Psychological Society. Tématem konference byla Inkluze a diverzita v mediální psychologii. Naši členové, Lenka Dědková, Marie Jaroň Bedrošová & Vojtěch Mýlek, prezentovali své výzkumy na téma porovnání zkušeností s kyberviktimizací heterosexuálních a neheterosexuálních českých mladistvých a interakce adolescentů online a kvalita jejich offline vztahů. Níže si můžete přečíst abstrakty jejich výzkumů a také stáhnout PDF s prezentacemi. 

Upozornění: Abstrakty byly vytvořeny specificky dle požadavků organizátorů konference, a proto neobsahují výsledky našich studií. Všechny výsledky najdete v prezentacích, které jsou k dispozici ke stažení.

(Kyber)viktimizace mezi českou mládeží: Srovnání zkušeností neheterosexuálních a heterosexuálních adolescentů

Jaron Bedrosova, M., Mylek, V., & Dedkova, L.

Sexuální menšiny patří mezi nejzranitelnější skupiny zažívající (kyber)viktimizaci (Abreu & Kenny, 2018). Navzdory neustálému úsilí o prevenci násilí založeného na identitě je v Evropě na vzestupu kybernenávist útočící na neheterosexuální a queer identity. V obzvláště obtížné situaci se nacházejí dospívající, jejichž sexuální identita se teprve formuje. Nás výzkum obohatí současné poznání o neheterosexuálních adolescentech o srovnání jejich zkušeností s (kyber)viktimizací se zkušeností
jejich heterosexuálních vrstevníků.

Nejprve budeme zkoumat obecnou online a offline viktimizaci adolescentů a její překryvy (Sumter et al., 2012). Zadruhé, protože neheterosexuální identity jsou často stigmatizovány, zaměříme se specificky na kybernenávist útočící na sexuální orientaci. Kybernenávist se zaměřuje na lidi kvůli jejich skupinovým charakteristikám (Kansok-Dusche et al., 2022) a stále častěji se objevuje v prostorech, kde se s ní mládež setkává (Macháčková et al., 2020). Budeme zkoumat dvě formy kybernenávistné
viktimizace: přímou (tj. dospívající je přímo terčem útoku) a zprostředkovanou (tj. dospívající je vystaven útoku jako přihlížející). Ačkoli vystavení kybernenávisti může poškozovat zejména queer adolescenty, kteří mohou být zranitelnější kvůli stresu plynoucí z toho, že jsou v menšině (Meyer, 2003), poškozuje i nemenšinovou mládež (Keipi et al., 2018). Budeme tedy zkoumat, zda neheterosexuální adolescenti čelí větší (kyber)viktimizaci a zda zažívají větší újmu po vystavení kybernenávisti než jejich heterosexuální vrstevníci.

V naší studii jsme použili data z online průzkumu od 3 040 českých adolescentů ve věku 11-16 let (M age = 13,47, SD = 1,74; 50,3 % mužů; 80,0 % heterosexuálů, 7,0 % homo/bisexuálů, 13,0 % si není jistých), který byl proveden na jaře 2021. Kvótní výběr zajistil, že vzorek reprezentuje české domácnosti s dětmi z hlediska SES, geografického regionu a velikosti obce. Budeme testovat rozdíly v offline a online viktimizaci dospívajících, kteří jsou heterosexuální, homo/bisexuální a nejistí ohledně
své romantické přitažlivosti. Budeme také hodnotit prevalenci přímého a zprostředkovaného vystavení kybernenávisti u jednotlivých skupin a zkoumat rozdíly v záměrnosti vystavení a v rozsahu a trvalosti negativních pocitů po vystavení.

STÁHNOUT PREZENTACI

Prosím, citujte následovně: Jaron Bedrosova, M., Mylek, V., & Dedkova, L. (2023). (Cyber)victimization among Czech youth: Comparing experiences of non-heterosexual and heterosexual adolescents. Presented at the 13th Conference of the Media Psychology Division (MediaPsych 2023), Belval, Luxembourg.

Interakce dospívajících s lidmi z internetu a kvalita jejich offline přátelství

Mylek, V., & Dedkova, L.
V této preregistrované studii zkoumáme, jak online komunikace dospívajících s lidmi, které znají pouze z internetu, ovlivňuje kvalitu jejich offline přátelství. Podle hypotézy vytěsnění (displacement hypothesis) zabírá online komunikace dospívajícím čas, který by mohli věnovat stávajícím přátelům, a tím negativně ovlivňuje kvalitu těchto přátelství (Kraut et al., 1998; Nie, 2001). Na druhé straně stimulační hypotéza (stimulation hypothesis) předpokládá, že většina online komunikace dospívajících je s jejich přáteli a pomáhá tak stávající přátelství prohlubovat (Bryant et al., 2006; Valkenburg & Peter, 2007). V této studii testujeme, zda k podobnému stimulačnímu efektu může docházet i v případě online komunikace s novými lidmi, které dospívající poznali na internetu. Mnoho dospívajících, kteří se s někým novým bavili na internetu, se s těmito lidmi setkali také offline (Smahel et al., 2020). Online komunikace tak může podnítit vznik nových offline přátelství, která pak mohou přispět k celkové kvalitě offline přátelství adolescentů.

Očekáváme tedy, že online komunikace s novými lidmi negativně ovlivňuje kvalitu offline přátelství adolescentů (displacement hypothesis). Zároveň však nepřímo, skrze vznik nových offline přátelství, stimuluje kvalitu offline přátelství (stimulation hypothesis).

Ve studii využíváme data z longitudinálního online průzkumu sbíraná ve čtyřech vlnách (po šesti měsících) v období od května 2021 do prosince 2022. Vzorek v první vlně tvoří 3 087 českých adolescentů (věk 11-16 let, M = 13,47, SD = 1,74; 50,3 % chlapců) a v poslední vlně 1 060 adolescentů (věk 12-18 let, M = 14,41, SD = 1,64; 50,8 % chlapců). Kvótním výběrem jsme zajistili, že vzorek v první vlně reprezentuje české domácnosti s dětmi z hlediska SES, geografického regionu a velikosti obce. K testování longitudinálních efektů mezi třemi proměnnými (frekvencí online komunikace adolescentů s lidmi, které poznali online, jejich osobními setkáními s těmito lidmi a kvalitou jejich offline přátelství) používáme tzv. random-intercept cross-lagged panel model (Hamaker et al., 2015).

STÁHNOUT PREZENTACI

Prosím, citujte následovně: Mylek, V., & Dedkova, L. (2023). Adolescents’ interactions with people from the internet and the quality of their offline friendships. Presented at the 13th Conference of the Media Psychology Division (MediaPsych 2023), Belval, Luxembourg.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info