Projekty
Kybernenávist vůči plus-size lidem ve zpravodajských médiích: Role přihlížejících ve zmírňování sociálních patologií (CYBERPLUS)
Kybernenávist, nenávistné a předpojaté projevy, které útočí na skupiny a jednotlivce kvůli jejich skupinové identitě, je jedním z hlavních celospolečenských problémů, který ohrožuje hodnoty EU, jako jsou spravedlnost, solidarita a rovnost. Tyto předpojaté projevy se mohou šířit prostřednictvím mediální sféry, včetně zpravodajských médií a diskusí na sociálních sítích, jež poskytují příležitost k reakci vystavenému publiku. Tito tzv. přihlížející mohou škodlivé postoje přijmout a nenávist posilovat, ale mohou také předpojaté projevy zpochybnit, vyjádřit nesouhlas a zapojit se do tzv. counter-speech.
Hlavním cílem projektu CYBERPLUS je prozkoumat vzájemné působení faktorů, které ovlivňují reakce přihlížejících mladých lidí, a poskytnout empiricky podložený komplexní model jejich hodnotících procesů a následných behaviorálních reakcí na kybernenávist v médiích. CYBERPLUS bude zkoumat roli faktorů souvisejících s jednotlivcem a faktorů souvisejících s médii a jejich složené účinky na kybernenávist vůči plus-size lidem, kteří představují skupinovou identitu s nízkou entitativitou, která byla doposud ve výzkumu kybernenávisti z velké části opomíjena.
Pro získání spolehlivých a bohatých zjištění bude v programu CYBERPLUS využito několika metod – mezisubjektový experiment, dotazníkové šetření a kvalitativní sondy, které obohatí naše chápání hodnotících procesů a motivací přihlížejících. CYBERPLUS odpoví na tyto hlavní výzkumné otázky:
- Jak individuální a mediální faktory ovlivňují kognitivní a afektivní hodnocení kybernenávistných incidentů přihlížejícími?
- K jakým behaviorálním reakcím, diferencovaným na úrovni aktivity a valence, vedou?
Inovativní zaměření CYBERPLUS spočívá ve zkoumání kognitivních a afektivních hodnocení přihlížejících osob a v zachycení reakcí chování, které se liší v míře aktivity (aktivní/pasivní) a valence (užitečné/škodlivé). Zjištění budou mimo jiné sloužit tvůrcům politik a legislativy, kteří se zabývají netolerancí, novinářům, tvůrcům platforem a pedagogům, kteří se zabývají kybernenávistí a přispívají k občanské angažovanosti mládeže.
Publikace:
- Jaron Bedrosova, M., Dufkova, E., Machackova, H., Huang, Y., & Blaya, C. (2024). Bias-based cyberaggression related to origin, religion, sexual orientation, gender, and weight: Systematic review of young people’s experiences, risk and protective factors, and the consequences. Trauma, Violence, & Abuse, 0(0).
Popularizace a další výstupy:
- Blog (2024, září): Předsudečná kyberagrese zaměřená na původ, náboženství, sexuální orientaci, gender a hmotnost (M. Jaroň Bedrošová)
- Jaron Bedrosova, M., & Matthes, J. (2024). An inquiry of audience’s appraisals and reactions to cyberhate in news discussions on social media: The role of perceived group entitativity. Presented at the 10th European Communication Conference (ECREA), Ljubljana, Slovenia.
-
Jaron Bedrosova, M., Kvardova, N., Machackova, H., & Matthes, J. (2024). What affects bystanders’ responses towards cyberhate in social media news? An experimental study of hate against plus-size people. Presented at the 28th Workshop on Aggression, Nottingham, United Kingdom.
Tento projekt je financován z Operačního programu Jan Amos Komenský – projekt „MSCAfellow6_MUNI“ č. CZ.02.01.01/00/22_010/0007541.
Trvání projektu: 2024
Financování: Czech Ministry of Education, Youth and Sports (MŠMT), OP JAK
Číslo projektu: CZ.02.01.01/00/22_010/0007541
Rozcestník: https://linktr.ee/cyberplus_2024
Výzkumný tým: Marie Jaroň Bedrošová, Jörg Matthes