Předsudečná kyberagrese zaměřená na původ, náboženství, sexuální orientaci, gender a hmotnost

Mladí uživatelé internetu se stále častěji setkávají s předsudečnou kyberagresí, která se projevuje nenávistným a předsudečným obsahem šířeným prostřednictvím digitálních platforem. Tento typ chování na internetu může mít závažné důsledky nejen pro jednotlivce, ale i pro celou společnost. Provedli jsme systematickou přehledovou studii existujícího výzkumu, ve které jsme se zaměřili na zkušenosti mladých lidí s předsudečnou kyberagresí, na její na rizikové a ochranné faktory a na její důsledky.

září 2024

Bez popisku

Předsudečná kyberagrese je široký pojem zahrnující různé formy škodlivého a toxického chování na internetu. Tento termín se vztahuje na jakékoli online jednání či projevy – ať už textové, zvukové, nebo vizuální – které jsou namířeny proti jednotlivcům nebo skupinám na základě jejich skupinových charakteristik či skupinové identity. Takové chování je často spojeno s negativními předsudky a stereotypy. Ačkoli již existuje řada studií zabývajících se zkušenostmi mladých lidí s předsudešnou kyberagresí, dosud chyběl ucelený souhrn těchto výzkumů. Abychom tento nedostatek napravili, systematicky jsme prozkoumali výzkumné články publikované mezi lednem 2010 a červencem 2022, které se zaměřovaly na kyberagresi týkající se etnické příslušnosti, rasy, národnosti, náboženství, sexuální orientace, genderu, váhy nebo postižení. Při našem přehledu jsme rozlišovali mezi různými rolemi, které mohou mladí lidé v rámci kybernetické agrese založené na předsudcích zaujímat, a to mezi svědky (těmi, kdo jsou vystaveni předsudečnému chování a obsahům), oběťmi a pachateli.

Naše metoda

  • Systematická přehledová studie
  • Výzkumy publikované v letech 2011-2022
  • Tři akademické databáze: EBSCO, Scopus, Web of Science
  • Dva kodéři
  • Čtyři stádia kódování
  • 24,731 nalezených záznamů vyústilo ve 41 článků zahrnutých do přehledové stati

Výsledky našeho přehledu ukazují, že většina dosavadních studií se soustředila na zkušenosti obětí, přičemž se převážně zaměřovaly na formy agrese související s etnickou příslušností, rasou, národností a náboženstvím. Zůstává tak mezera v pochopení zkušeností dalších skupin s vlastnostmi atakovanými předsudečnou kyberagresí, jako je například váha nebo postižení. Kromě toho zůstává nedostatečně prozkoumané chování těch, kdo jsou svědky této agrese, stejně jako chování samotných pachatelů.

Identifikace rizikových faktorů odhalila, že vystavení předsudečné kybernagresi a viktimizace jsou úzce spojeny s negativními psychologickými důsledky, jako jsou deprese, úzkost, stres a obavy. Vzhledem k průřezovému charakteru prezentovaných zjištění lze tyto psychologické následky považovat rovněž za faktory zranitelnosti. Jinými slovy, jedinci s psychickými problémy mohou být více ohroženi tím, že se stanou svědky nebo oběťmi předsudečné kyberagrese. Dalšími identifikovanými rizikovými faktory jsou příslušnost k menšině a intenzivní a rizikové používání internetu. Kromě toho jsme zaznamenali významné překrývání mezi zkušenostmi s předsudečnou kyberagresí a jinými formami viktimizace jak v offline, tak online prostředí. Longitudinální výzkum navíc ukazuje na začarovaný kruh násilí, kdy se svědci a oběti kyberagrese související s etnickým původem, náboženstvím, sexuální orientací nebo pohlavím mohou nakonec stát i pachateli takového chování.

V neposlední řadě náš přehled odhalil, že naše znalosti o ochranných faktorech, které by mohly mladé lidi chránit před zapojením se do předsudečné kyberagrese, ať už jako oběti, nebo pachatelé, jsou stále velmi omezené. Je proto nezbytné věnovat větší pozornost jak faktorům na individuální úrovni, tak sociálním a kontextovým faktorům, které mohou hrát klíčovou roli v prevenci a zmírnění tohoto druhu kyberagrese.

Doporučení pro praxi

Preventivní a intervenční strategie by měly být cíleny na zranitelné mladé lidi z menšinových skupin, jedince s nízkou psychickou pohodou a ty, kteří internet využívají rizikovým způsobem, aby se snížilo jejich možné zapojení do předsudečné kyberagrese.

Doporučení pro tvůrce politik a opatření proti kyberagresi

Pro účinné politiky a opatření proti předsudečné kyberagresi je důležité, aby se zabývaly různými projevy tohoto jevu, které mladí lidé zažívají, od kyberšikany až po extremistický obsah a nenávistné projevy.

Doporučení pro výzkum

Pro lepší pochopení vztahu mezi zapojením do předsudečné kyberagrese a negativním vztahem s psychickou pohodou je zapotřebí longitudinální a experimentální výzkum.

Další výzkum zaměřený na kyberagresi související s váhou, sexuální orientací a genderem je nezbytný pro doplnění našich stávajících poznatků o kyberagresi vztahující se k původu a etnické příslušnosti a pro umožnění informovanějšího srovnání rizikových a ochranných faktorů mezi různými zranitelnými skupinami.

Další výzkum by se měl zaměřit na ochranné faktory, přičemž zvláštní pozornost je třeba věnovat faktorům na sociální úrovni, kontextovým faktorům a strategiím zvládání (tzv. coping).

Zajímá vás původní článek?

Jaron Bedrosova, M., Dufkova, E., Machackova, H., Huang, Y., & Blaya, C. (2024). Bias-based cyberaggression related to origin, religion, sexual orientation, gender, and weight: Systematic review of young people’s experiences, risk and protective factors, and the consequences. Trauma, Violence, & Abuse, 0(0). https://doi.org/10.1177/15248380241275971


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info