Nová studie publikovaná v časopise Body Image zkoumá nepřímou souvislost mezi četností sledování body-pozitivního obsahu na internetu a spokojeností s vlastním tělem a moderační roli internalizace tělesného ideálu, sebeúcty, záměrného vyhledávání body-positive příspěvků a roli pohlaví. Autory této výzkumné zprávy jsou Nikol Kvardová, Hana Macháčková and David Šmahel.
V tomto výzkumu se autoři zaměřili na to, jestli se adolescenti, kteří na internetu častěji vidí tzv. body-positive příspěvky snažící se propagovat sebepřijetí a pozitivní postoj k tělu, se sami cítí lépe ohledně svého těla. Autoři zjistili, že ti adolescenti, kteří body-positive příspěvky vídali na internetu častěji si svého těla vážili více a byli i více spokojení se svým vzhledem, ale jenom tehdy, když body-positive příspěvky na internetu sami vyhledávali. Na druhou stranu, souvislost mezi vídáním body-positive příspěvků na internetu a pozitivním vnímáním vlastního těla nezávisela na celkovém sebehodnocení, genderu, ani tendenci zvnitřňovat si atraktivní tělesné ideály. Je tedy možné, že dospívající, kteří body-positive příspěvky vyhledávají se více ztotožňují s pozitivními postoji vůči tělu, a tím pádem tyto příspěvky ovlivňují vztah k vlastnímu tělu více. Je ale potřeba mít na paměti, že za touto souvislostí může stát také to, že dospívající, kteří jsou se svým tělem více spokojeni vyhledávají body-positive příspěvky častěji. To už je otázkou budoucích výzkumů, aby do souvislosti mezi body-pozitivitou na internetu a vztahu k vlastnímu tělu vnesl více porozumění.
Abstrakt
Body-positive online content (BPOC) has recently become widespread, yet the factors that explain its association with body satisfaction have scarcely been studied. The current study investigates the indirect association between the self-reported frequency of viewing BPOC and body satisfaction through body appreciation and the moderating roles of body-ideal internalization, self-esteem, intentional searching, and gender. Utilizing survey data from 1530 Czech adolescents aged 13–18 (M=15.4, SD=1.7, 50 % girls), the present study found limited support for an indirect connection between the frequency of viewing BPOC and body satisfaction through body appreciation. Nonetheless, an indirect association appeared among adolescents with average and above-average frequencies for intentional searching for BPOC. Other investigated moderating factors were not significant. The present findings suggest that BPOC may be positively associated with body image, but only for those who deliberately search for it. The study highlights the importance of individual moderating factors in the context of BPOC and the remaining research gaps, such as the examination of its various types and aspects and their relationship with body image.
Ilustrační obrázky: upklyak, storyset - Freepik.com