Grantová agentura České republiky dnes zveřejnila příjemce grantů pro standardní projekty. Mezi nimi byl i projekt Lenky Dědkové s názvem „Co rodiče vědí o online sociálním životě svých dospívajících dětí: Souvislosti se strategiemi rodičovské mediace. Cílem projektu je zjistit, které mediační strategie rodičům pomáhají získávat přehled o online sociálních aktivitách jejich dětí v období rané adolescence, jak souvisejí se sdílením či zatajováním informací ze strany dospívajících, a jaké online aktivity jsou dětmi a rodiči považovány za soukromé.
O projektu
Ačkoli se na internetu odehrává značná část života dospívajících, jen málo pozornosti bylo věnováno tomu, co rodiče vědí o online aktivitách svých dětí a jakými výchovnými strategiemi mohou svůj přehled zlepšit. Jedním ze způsobů zvýšení přehledu mohou být rodičovské mediace (tj. výchovné strategie zaměřené na používání médií), v současném výzkumu však chybí robustní ověření tohoto předpokladu. Rodičovské mediace mohou souviset i s tím, nakolik sami dospívající dobrovolně sdílí či zatajují informace o online aktivitách, což může přehled rodičů rozšiřovat nebo omezovat. Tyto souvislosti však zatím nebyly prozkoumány. Abychom zjistili, které mediační strategie rodičům pomáhají zvyšovat přehled o tom, co jejich děti zažívají na internetu, využijeme dyadická, longitudinální a kvalitativní data a prozkoumáme 1) co rodiče vědí o online sociálních aktivitách raných adolescentů; 2) souvislosti mezi rodičovskou mediací a přehledem rodičů o online aktivitách; 3) souvislosti se sdílením a zatajováním informací adolescenty; a 4) které online aktivity rodiče a děti vnímají jako soukromé. Doba řešení projektu je 2024-2026.
Krom Lenky byl podpořen také projekt našeho člena Davida Lacka „Využití reakčního času pro nezkreslený odhad předsudků: Inovativní přístup k měření a modelování,“ kterému se bude věnovat na Psychologickém ústavu Akademie věd České republiky. Za IRTIS velmi gratulujeme k tomuto skvělému úspěchu.