Sledování násilných videoher místo jejich hraní: Zvyšuje agresivní komentář streamerů agresivitu dospívajících?

Agrese a násilné videohry jsou ve vědecké i nevědecké literatuře často spojovány. Vztah mezi agresí a násilnými videohrami však zůstává předmětem neustálých diskusí bez jednoznačných závěrů. V průběhu roku 2010 se s nárůstem popularity e-sportů objevily nové možnosti vystavení násilným aspektům hraní videoger, které přesahují rámec běžného hraní. Mnoho jednotlivců totiž začalo živě vysílat (streamovat), jak hrají videohry. Překvapivě však v podstatě neexistují výzkumy toho, zda pozorování ostatních, jak hrají násilné hry prostřednictvím živých přenosů, může zvýšit agresivitu sledujících. Tento nedostatek výzkumných důkazů inspiroval naši studii, nedávno publikovanou v časopise New Media & Society, kterou provedli David Lacko, Hana Macháčková a Eliška Dufková.

leden 2024 David Lacko

Autorem obrázku je Freepik

Kolem roku 2010 byla digitální herní revoluce na spadnutí. Streamovací služby se staly nesmírně populární díky přenosům velkých turnajů v e-sportech. Tento nový mediální formát redefinoval prostředí zábavy a spojil v sobě prvky televize, počítačových her, internetu a počítačem zprostředkované komunikace, které nejsou přítomny v prostém hraní videoher ani v tradičním mediálním obsahu. A jeho publikum se navíc každým rokem rozrůstá. Například v roce 2021 měl Twitch.tv, největší služba pro živé vysílání, v průměru 2,78 milionu souběžných online diváků a 8,46 milionu vysílatelů měsíčně (TwitchTracker, 2022).

Zatímco předchozí výzkumy se zaměřovaly primárně na motivaci diváků a potenciální výhody streamovacích služeb, streaming může mít i některé nevýhody. Děti a dospívající mohou být během streamů vystaveni problematickému obsahu, včetně prvků, jako je gamblifikace, sexuální obtěžování, urážlivá komunikace, hostilní humor nebo kyberšikana. Děti mohou být také vystaveny násilným videohrám, které nemusí být vhodné pro jejich věk. A protože agresivita streamerů je jedním z faktorů jejich popularity (Hamari & Sjöblom, 2017), mohou být streameři ve svých komentářích motivováni k větší agresivitě. Proto jsme se rozhodli prozkoumat krátkodobý vliv streamerů a jejich komentářů během streamingu na agresivitu jejich diváků.

Obrázek vytvořil/a vectorjuice na platformě Freepik

V našem pre-registrovaném výzkumu jsme přibližně 600 participantů rozdělili do tří experimentálních podmínek: kontrolní skupiny bez streamera, skupiny s komentářem streamera, který podporoval a užíval si násilné hraní, a skupiny s komentářem streamera, který upřednostňoval nenásilný styl. Poté jsme účastníky vystavili dvouminutovým klipům ("záznamům streamingu"). Tyto klipy byly předem nahrané a navržené tak, aby vypadaly podobně jako na populární platformě Twitch.tv. Ve všech případech se jednalo o stejný záznam hraní z FPS videohry Superhot: Mind Control Delete, přičemž se lišila pouze přítomnost streamera nebo jeho komentář.

Výsledky ukázaly, že ani přítomnost streamerů, ani jejich agresivní komentáře nevedly ke zvýšení agresivity. Důležité je, že komentář také nemoderoval vztah mezi osobními a environmentálními faktory a agresivitou (tj. například zda se účinek nelišil u osob s obecně vyšší agresivitou nebo empatií). Zdá se, že krátkodobé vystavení agresivnímu komentáři nemá významný vliv na agresivní pocity a myšlenky, stejně tak ani neagresivní komentář tyto pocity a myšlenky nesnižuje.

Tato zjištění naznačují, že obavy z agresivního vyprávění při streamingu videoger by neměly být přehnané. Při regulovaném neproblematickém využívání služeb živého vysílání (srov. Cabeza-Ramírez et al., 2022) by se agresivita u dětí neměla navyšovat. Naopak, tyto služby mohou nabízet sociální výhody a pomáhat dětem zvládat různé náročné životní situace (např. De Wit et al., 2020).

Naše údaje však také naznačují, že u adolescentů, kteří jsou obecně agresivnější nebo citlivější, se mohou po sledování násilných videoher objevit zvýšené negativní a agresivní emoce. Proto doporučujeme, aby rodiče takových dospívajících byli obezřetní, pokud jde o obsah, který jejich děti sledují, protože mohou být náchylnější ke krátkodobým negativním reakcím. Toto doporučení se týká zejména rodičů dětí s vyšší afektivní empatií, protože podobná doporučení se obvykle uvádějí pouze pro děti s vyšším obecným rysem agresivity.

Náš článek najdete online na stránkách vydavatele. Preprint zdarma (tj. nikoli konečnou publikovanou verzi) najdete na PsyArXiv.