Hledáme nové doktorandy a doktorandky

2024

Bez popisku

Momentálně je pro doktorát ideální doba - od ledna 2024 rozjíždíme velký projekt DigiWELL – Excelentní výzkum v oblasti digitálních technologií a wellbeingu, podpořený Operačním programem Jana Amose Komenského (OP JAK) ve výzvě Špičkový výzkum (doba řešení projektu: 2024 - 2028).

DigiWELL je projekt propojující osm univerzit či výzkumných pracovišť. IRTIS se v něm zaměřuje na výzkum krátkodobých a dlouhodobých dopadů používání digitálních technologií na wellbeing obecné populace. Budeme analyzovat jak stávající data (především z projektu FUTURE), tak i připravovat a realizovat nové studie (longitudinální design, ecological momentary assessment studie, experimentální studie). Naší primární cílovou populací jsou dospívající (12-17 let) a dospělí (18-59 let).

Zaměřovat se budeme na psychický, sociální a fyzický well-being. Tam spadají například témata jako vliv sociálních sítí na body image či agresi, vliv používání mHealth aplikací na fyzickou aktivitu, vliv online interakcí na kvalitu vztahů a osamělost apod. V longitudinálním sběru na populaci dospívajících (5 vln) budeme zároveň sbírat i data od jednoho z jejich rodičů a budeme tedy řešit i aspekty spojené s digitálním rodičovstvím. Konkrétní náplň plánovaných sběrů (jaké indikátory well-beingu, jaké online aktivity) budeme řešit první rok projektu a je přitom poměrně flexibilní. Je tedy možné přijít s vlastním nápadem, s podporou mentorů připravit a preregistrovat studii, a v rámci projektu ji pak realizovat.

  David Šmahel: vede ecological momentary assessment studie s využitím objektivních dat z chytrých telefonů. Podobné studie už jsme řešili v rámci FUTURE, podívejte se na informace: https://irtis.muni.cz/cs/pracovni-skupiny/mladi-na-mobilu. Zapojený bude také do longitudinálních studií. Zabývá se především oblastí ICT a zdraví, fyzického well-beingu, vlivem mHealth aplikací, eHealth literacy, AI apod. Kontakt na Davida: smahel@fss.muni.cz

 Hana Macháčková: v DigiWELL vede experimentální studie zaměřené na faktory ovlivňující aspekty spojené s využíváním technologií ke zdravotním účelům (např. otázky spojené s ne/důvěrou v aplikace zaměřené na zdraví). Zároveň Hanka od ledna začíná řešit i projekt zabývající se online anonymitou (zkoumající jak ji měřit a jak anonymita ovlivňuje naše chování online, viz https://irtis.muni.cz/research/projects/perceived-anonymity-in-computer-mediated-communication). V longitudinálních studiích se bude zabývat především psychologickým well-beingem. Kontakt na Hanku: hmachack@fss.muni.cz

 Lenka Dědková: vede výzkumnou linii týkající se rodičů a internetu. V DigiWELL projektu (https://irtis.muni.cz/cs/vyzkum/projekty/digiwell) zodpovídá za longitudinální dotazníkové šetření na dospívajících a rodičích. Vede také svůj projekt zaměřený na to, jak moc rodiče vědí o online sociálních aktivitách svých dětí (https://irtis.muni.cz/cs/vyzkum/projekty/parka). Může vést doktorské studenty*studentky se zájmem o digitální rodičovství, online interakce a efekty používání ICT na sociální wellbeing nebo témata spojená s porozuměním online rizik. Kontakt na Lenku: ldedkova@fss.muni.cz

Všichni tři mohou vést doktorské studující na katedře mediálních studií a žurnalistiky i na katedře psychologie (FSS MUNI). David Šmahel také na Fakultě informatiky MU.

Co jim napsat:

  • motivační dopis (vč. informace o jaké téma máte zájem),
  • CV (specificky rozveďte vaše metodologické a analytické schopnosti a vaše zkušenosti s výzkumem, pokud již nějaké máte, zmiňte, o čem jste psali/píšete diplomovou práci)

Po domluvě s budoucím školitelem je třeba podat oficiálně přihlášku do doktorského studia. Jak na to se dozvíte tady: https://www.fss.muni.cz/pro-uchazece/doktorske-studium.

IRTIS (Interdisciplinary Research Team on Internet and Society) je výzkumný tým zabývající se výzkumem používání informačních a komunikačních technologií (ICT) a jejich dopadů na jednotlivce a skupiny. Jsme etablovaný tým se zázemím Masarykovy univerzity s vysokým důrazem na mezinárodní a interdisciplinární kooperaci.

V naší práci uplatňujeme principy Open Science – ke studiím sdílíme data a analytické skripty, podporujeme preregistrace či psaní registered reports a pořádáme diskuze, na kterých sdílíme „best practices“. Pokud je to možné, snažíme se publikovat v režimu Open Access.

Open Science v IRTIS


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info