Členové týmu

Základní informace

Mariek Vanden Abeele (PhD) je docentka v oboru digitální kultury na imec-mict, Gent University (Belgie). V IRTIS se jako výzkumná pracovnice podílí na projektu DigiWELL. Ve svém výzkumu Mariek kombinuje poznatky z mediální psychologie a mediální sociologie k prozkoumání dopadů užívání digitálních médií na každodenní život a společenské dynamiky. O jejím přínosu v této oblasti mimo jiné svědčí to, že v roce 2020 získala vysoce prestižní European Research Council Starting Grant pro výzkum digitálního well-beingu. V současnosti vede několik projektů zaměřených na výzkum digitální well-beingu a odpojení od digitálních technologií.

Mariek publikuje výsledky své vědecké práce ve špičkových časopisech v oboru komunikačních věd, včetně Communication Theory, Mobile Media & Communication, New Media & Society a Media Psychology. Mariek byla oceněna za svou pedagogickou i výzkumnou činnost. V roce 2018 byla jmenována jako stipendistka programu Philip Eijlander Diversit Program (PED) na Tilburgské univerzitě, který je určen k podpoře kariér mimořádně talentovaných vědkyň. V roce 2024 obdržela ocenění Denis McQuail Award od Amsterdam School of Communication Research, kde v současné době také působí jako McQuail fellow. Mariek Vanden Abeele je také zvolenou předsedkyní ICA Mobile Communication Division v rámci International Communication Association.

Awards

• 2024 The ASCoR Denis McQuail Award and ASCoR Denis McQuail Honorary Fellowship
  • 2020 Top paper of the Mobile Interest Group at the Annual Conference of the International Communication Association
  • 2017 Teacher of the Year of the Department of Communication & Cognition and of the Tilburg School of Humanities and Digital Sciences
  • 2008 Top Student paper at Association of Internet Researchers (AoIR) Conference

Mariek Vanden Abeele, Ph.D.

Web of Science ResearcherID: P-9485-2019
ORCID: 0000-0003-1806-6991