Začínáme s unikátním výzkumem dopadů ICT na mladé!
Po dlouhých přípravách spouštíme ve spolupráci s agenturami STEM/MARK a Data Collect rozsáhlé longitudinální šetření dětí, dospívajících a jejich rodičů. V něm se zaměřujeme na používání internetu, chytrých telefonů a celé řady dalších aspektů života dnešních rodin, které mohou ovlivňovat a spolurozhodovat o tom, jak internet ovlivňuje naše životy.
Tento výzkum je jedinečný svým rozsahem a zároveň i hloubkou, do které chceme daná témata prozkoumat. Data budeme sbírat na dvou rozsáhlých reprezentativních vzorcích dospívajících a jejich rodičů. Šetření u nich budeme provádět opakovaně každých 6 měsíců - to nám umožní sledovat, jak se používání digitálních technologií vyvíjí s věkem. Zároveň díky tomu budeme moci odlišit příčiny od následků a tedy přinést opravdu spolehlivé zjištění o tom, jaké mají digitální technologie dopady na zdraví a životní pohodu mladých.
Longitudinální výzkum probíhá v rámci projektu FUTURE. Více se o něm dozvíte na stránkách pracovní skupiny Dlouhodobé dopady ICT, která se mu věnuje.
Obrázek: designed by Freepik.

Více článků
-
Na letošní 11. únor připadá Safer Internet Day s podtitulem Společně za lepší internet. Při této příležitosti vědci z Interdisciplinárního týmu pro výzkum internetu a společnosti (IRTIS) pracující v rámci projektu Digiwell představili výsledky 15 studií, které zkoumají kauzální vliv používání digitálních technologií na wellbeing (životní pohodu) dospívajících.
-
Týden pro wellbeing ve škole 2025
První únorový týden roku 2025 nabídl nejrůznější semináře a webináře, přednášky či workshopy zaměřené na problematiku wellbeingu ve školách – to vše jako součást druhého ročníku Týdne pro wellbeing ve škole. Akce, do níž se zapojilo na 117 organizací a institucí, ukazuje, jak důležitou roli hraje wellbeing v procesu vzdělávání.