Uživatelské testování autentizačních metod mobilního bankovnictví

Tato zpráva popisuje výstupy výzkumného projektu Inovace a adaptace autentizačních technologií pro bezpečné digitální prostředí, ve kterém jsme testovali autentizační metody a aplikace pro chytré telefony. Snažíme se zodpovědět otázku, které autentizační metody jsou koncovými uživateli vnímány jako bezpečné a uživatelsky přívětivé a které metody by uživatelé preferovali, pokud by měli možnost volby. Projekt byl financován Technologickou agenturou ČR a proběhl ve spolupráci s AHEAD iTec, s.r.o.
Z provedených testování s uživateli se zaměřením na hodnocení autentizačních metod (otisk, PIN, token, vložení karty do čtečky) vyplynula jasná preference otisku prstu. Ten byl našimi respondenty hodnocen jako nejjednodušší na používání, nejpraktičtější i nejbezpečnější. Důvody naznačují mimo jiné rozhovory s uživateli. Uživatelé vnímají otisk jako jedinečný, a proto těžko zneužitelný (fyzická rizika vnímají jako nepravděpodobná). Dále pozitivně hodnotí současné rozšíření této metody a přítomnost záložní metody v případě nemožnosti použití.
Vzhledem ke stálosti vnímání a preferenci autentizačních metod lze mimo jiné doporučit, aby se usilovalo i o zvýšení bezpečnosti metod, které uživatelé preferují, tedy např. bezpečnější implementaci čteček otisků prstů.
Ačkoliv ostatní testované metody byly hodnoceny jako méně praktické (především ty založené na vlastnictví dalšího předmětu, tj. token a čtečka), jejich hodnocení bylo celkově stále pozitivní
Tato technická zpráva může být zajímavá pro bezpečnostní experty, manažery bezpečnosti IT, odborníky na UX a výzkumníky v oblasti použitelné bezpečnosti. Zpráva jim může pomoci pochopit hodnocení uživatelů a faktory, které jej ovlivňují.
Tuto technickou zprávu citujte následovně:
Kružíková, A., Knapová, L., Gabrhelík, O., Šmahel, D., Dědková, L., & Matyáš, V. (2020). Uživatelské testování autentizačních metod mobilního bankovnictví: UX testování, rozhovory s uživateli a kvantitativní šetření. Brno: Masarykova univerzita.
Více článků
-
Na letošní 11. únor připadá Safer Internet Day s podtitulem Společně za lepší internet. Při této příležitosti vědci z Interdisciplinárního týmu pro výzkum internetu a společnosti (IRTIS) pracující v rámci projektu Digiwell představili výsledky 15 studií, které zkoumají kauzální vliv používání digitálních technologií na wellbeing (životní pohodu) dospívajících.
-
Týden pro wellbeing ve škole 2025
První únorový týden roku 2025 nabídl nejrůznější semináře a webináře, přednášky či workshopy zaměřené na problematiku wellbeingu ve školách – to vše jako součást druhého ročníku Týdne pro wellbeing ve škole. Akce, do níž se zapojilo na 117 organizací a institucí, ukazuje, jak důležitou roli hraje wellbeing v procesu vzdělávání.