Slavíme Mezinárodní den žen a dívek ve vědě!

Dnes slavíme Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Věděli jste, že podle údajů Eurostatu z roku 2019 mělo Česko nejnižší podíl výzkumnic ze všech členských států Evropské unie - pouze 27,2 %? Dnes chceme oslavit všechny vědkyně na celém světě a povzbudit všechny ženy, aby zvážily vědeckou dráhu. Nechte se inspirovat vědkyněmi z týmu IRTIS!

11. 2. 2023 Michaela Lebedíková

Bez popisku

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě vyhlásila Organizace spojených národů (OSN) na podporu plného a rovného přístupu žen k vědeckým oborům a jejich účasti na nich. Každoročně tak oslavujeme úspěšné vědkyně a podporujeme všechny ženy k účasti na vědeckém životě.

Podle Centra pro gender a vědu (NKC) je v českém výzkumu nedostatek příležitostí pro kvalifikované ženy. To znamená, že "(z)bytečně tak přicházíme o potenciál, který by nás jako společnost posunul dál." (NKC). Centrum pro gender a vědu upozorňuje, že zatímco v roce 2020 pracovalo ve výzkumu a vývoji celkem 118 044 osob, pouze 36 191 z nich byly ženy. V mezinárodním kontextu patří podíl žen ve vědě v Česku k nejnižším ze všech zemí Evropské unie a to se bohuřel nemění od roku 2000, kdy se data začala sbírat.

V IRTIS jsme hrdí na to, že se zasazujeme o diverzitu a rovnost členů našeho týmu, z nichž mnohé tvoří ženy. Abychom oslavili - a inspirovali - dívky a ženy po celém světě, rozhodla jsem se zeptat členek našeho týmu, proč milují to, co dělají!

Co se ti líbí na vědě? Proč ses rozhodla pro tuto profesní dráhu? Z čeho jsi v práci nadšená?

„Líbí se mi možnost kombinace s psychologií. Dlouhou dobu se k psychologii přistupovalo spíše intuitivně nebo kazuisticky a líbí se mi, že nyní můžeme testovat, zda jsou různé teorie a myšlenky podloženy daty. Mnoho lidí je překvapeno, že je možné například vypočítat, jak spolehlivý je psychologický test, a já jsem ráda, že se to stává stále běžnější praxí.“

Michaela Geržičáková Michaela Geržičáková
juniorní vědkyně

„Ráda se pokaždé naučím něco nového. Baví mě řešit zajímavé, nestandardní úkoly.“

Olena Sobolieva-Tereshchenko Olena Sobolieva-Tereshchenko
postdoc

„Ráda přispívám k rozšiřování poznatků o tom, jaký vliv mají sociální média na well-being mladých lidí. Baví mě každá část procesu, od koncepce a plánování studií až po interpretaci dat a psaní článků. Především si cením práce na projektech se svými talentovanými a inspirativními kolegyněmi, od kterých se neustále učím novým věcem a čerpám nové poznatky.“

Nikol Kvardová Nikol Kvardová
juniorní vědkyně

„Líbí se mi, jak někdy člověk přijde na nápad na další výzkumnou otázku nebo další krok v tom, co dělá, uprostřed náhodného rozhovoru s kolegou a najednou pocítíte tu vlnu energie, když si uvědomíte, že to vlastně můžete udělat a že to dává smysl. Vyloženě si užívám, že tyto okamžiky často obklopují ty nejmenší, nejnudnější věci, jako je vymýšlení lepšího znění jedné položky ve vašem 150položkovém dotazníku nebo rozlousknutí té jedné věty v abstraktu, který stejně nikoho nezajímá. Ačkoli to zní hloupě, líbí se mi, že mi věda umožňuje přijmout mé "nerdovství" a obklopit se lidmi, kteří tomu rozumějí a kteří ho také považují za radostné.“

Lenka Dědková Lenka Dědková
postoc a členka vedení IRTIS

„Mám ráda pocit, že moje práce může alespoň malým kouskem přispět k něčemu většímu - ke komplexnímu, hlubšímu pochopení sociálního světa kolem nás. Dává mi to větší jistotu o tom, co se kolem mě děje, a pomáhá mi to přemýšlet o věcech z různých úhlů, které by mě v běžném životě nenapadly. Miluji přemýšlení o tom, co zkoumám, a také okamžiky, kdy přijdu na něco zajímavého, třeba i nečekaného, co pak mohu předat dál. Rád také cestuji, poznávám nové lidi a šířím nadšení z vědy dál.“

Jana Blahošová Jana Blahošová
juniorní vědkyně

„Na rozmanitosti, rovnosti a začlenění záleží. Jsem hrdá na to, že mohu přispívat a měnit věci k lepšímu jako výzkumná pracovnice.“

Hayriye Gülec Hayriye Gülec
postdoc

„Práce vědce mi nabízí možnost dělat různorodou a smysluplnou práci. Obzvlášť mě naplňuje popularizace vědeckých poznatků nebo mentoring studentů.“

Natálie Terčová Natálie Terčová
juniorní vědkyně

„O mnoha fascinujících věcech, které se dějí všude kolem nás, buď nevíme, nebo si je neuvědomujeme. Toužila jsem stát se vědkyní, protože jsem chtěla tento stav "nevědění" do jisté míry změnit. Taky se snažím přispět společnosti podporou kultury "vědecké zvědavosti."“

Shanu Shukla Shanu Shukla
postdoc

„Je naplňující dělat práci, která může být prospěšná na mnoha úrovních. Je také skvělé spolupracovat s tolika talentovanými, nadšenými a také přátelskými lidmi. A i když celá práce zdaleka není dokonalá, je prostě nejlepší.“

Hana Macháčková Hana Macháčková
docentka a členka vedení IRTIS

„Práce ve vědě mi dala příležitost dělat to, co mě baví, a ne jen to, co se ode mě očekávalo. Moje práce je velmi pestrá, protože se mohu učit a rozvíjet různé dovednosti. Mám možnost cestovat po světě, potkávat inspirativní lidi a více se zajímat o svět kolem sebe. Jsem vděčná všem vědcům přede mnou, kteří to umožnili ženám a dívkám a obecně lidem s jakýmkoli zázemím. Doufám, že to jednou bude možné pro všechny a ve všech částech světa.“

Marie Bedrošová Marie Bedrošová
postdoc

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info