Jana Blahošová a Natálie Terčová na 73. Konferenci ICA
Nedávno se v Torontu v kanadském Ontariu konala 73. konference Mezinárodní asociace pro komunikaci (ICA) a mezi mnoha zajímavými prezentovanými studiemi byly i výzkumné projekty Jany Blahošové a Natálie Terčové, které osvětlují používání médií u dospívajících a dopad na sociální podporu a digitální dovednosti.

Téma letošní konference bylo "Reclaiming Authenticity in Communication", a ICA tak výzkumníkům poskytpla platformu pro diskuzi měnící se povahy autenticity a zkoumání jejích důsledků pro různé společenské aspekty. Mezi mnoha prezentovanými výzkumy představily své studie i naše členky IRTIS, Jana Blahošová a Natálie Terčová.
Jana Blahošová přispěla ke konferenci prezentací svých zjištění v panelu s názvem "Adolescents' Media Use, Mood, and Life Satisfaction." Janina studie zkoumala vztah mezi používáním sociálních médií a vnímanou sociální podporou. Ve studii s názvem "Social Media Use and Perceived Social Support among Adolescents: A Smartphone Ecological Momentary Assessment Study" využívala Jana metodu ecological momentary assessment (EMA) založenou na objektivních datech z chytrých telefonů ohledně používání sociálních médií dospívajícími v reálném čase. Jana zkoumala, zda má používání sociálních sítí vliv na vnímanou podporu vrstevníků a zda je tento vztah moderován sociální úzkostí.
V panelu nazvaném "Stimulating Adolescent's Media Literacy" představila Natálie Terčová svůj výzkum o roli digitálních dovedností při vystavení dospívajících škodlivému online obsahu. Její studie s názvem "Digital Skills' Role in Intended and Unintended Exposure to Harmful Online Content Among European Adolescents" pojednává o tom, jak digitální dovednosti adolescentů ovlivňují jejich zamýšlené a nezamýšlené vystavení potenciálně škodlivému obsahu, jako je zobrazování užívání drog nebo propagace nezdravého stravování. Cílem Natáliina výzkumu bylo také poskytnout poznatky o významu rizikových a ochranných faktorů, a navázat tak na Jessorovu teorii problémového chování.
73. Konference ICA v Torontu poskytla vědcům cennou příležitost k prezentaci jejich výzkumu a navázání kontaktů. Studie Jany Blahošové osvětlila vliv sociálních médií na sociální oporu dospívajících, zatímco výzkum Natálie Terčové zdůraznil význam digitálních dovedností při expozici škodlivému obsahu na internetu. Tyto studie přispívají k pochopení složité dynamiky mezi dospívajícími, užíváním médií a jejich well-beingem. Sdílením svých zjištění a zapojením se do smysluplných diskusí sehráli výzkumní pracovníci na konferenci ICA klíčovou roli při rozšiřování našich znalostí v oblasti komunikačních studií.
Tento článek byl napsán pomocí ChatGPT.
Více článků
-
Na letošní 11. únor připadá Safer Internet Day s podtitulem Společně za lepší internet. Při této příležitosti vědci z Interdisciplinárního týmu pro výzkum internetu a společnosti (IRTIS) pracující v rámci projektu Digiwell představili výsledky 15 studií, které zkoumají kauzální vliv používání digitálních technologií na wellbeing (životní pohodu) dospívajících.
-
Týden pro wellbeing ve škole 2025
První únorový týden roku 2025 nabídl nejrůznější semináře a webináře, přednášky či workshopy zaměřené na problematiku wellbeingu ve školách – to vše jako součást druhého ročníku Týdne pro wellbeing ve škole. Akce, do níž se zapojilo na 117 organizací a institucí, ukazuje, jak důležitou roli hraje wellbeing v procesu vzdělávání.