Jak zlepšit psychologickou vědu: Nikol a Anna zkoumaly nové možnosti na konferenci SIPS v Padově

Na letošní konferenci Society for the Improvement of Psychological Science (SIPS), která se konala v italské Padově, se sešli vědci z různých oborů s cílem posunout psychologickou vědu. Nikol a Anna z našeho týmu se konference zúčastnily - přečtěte si jejich dojmy!

7. 7. 2023 Nikol Kvardová

Letos se v italské Padově konala konference Society for the Improvement of Psychological Science (SIPS) . Na konferenci se každoročně setkávají výzkumní pracovníci v oblasti psychologie a příbuzných oborů s cílem zlepšit stav psychologické vědy. Konference se soustředí na zásadní témata, jako je vytváření teorií, otevřená věda, validní měření psychologických konstruktů nebo statistické přístupy, které jsou v současnosti v psychologickém výzkumu uplatňovány (např. síťová analýza, Bayesovská statistika).

Nikol a Anna z našeho týmu se zúčastnily letošního ročníku SIPS. Účastnily se workshopů, přednášek a diskusí o reprodukovatelném výzkumu, preregistracích, síťové analýze, kauzalitě, experimentální metodologii, zobecnitelnosti v psychologické vědě nebo zlepšování psychologické vědy pro odborníky a účastníky z řad LGBTQIA+. Kromě zkoumání různých výzkumných témat a získávání nových dovedností SIPS usnadňuje navazování kontaktů, mezinárodní spolupráci a účast na různých výzkumných projektech. Anna se například zapojila do projektu Multi100, který se za účasti více než 200 dalších výzkumníků na mezinárodní úrovni zaměřuje na zkoumání vlivu analytických postupů na robustnost publikovaných výsledků v sociálních vědách. V návaznosti na workshop "Do's and Don'ts of Preregistration - the Ultimate Guide" se Nikol zapojila do skupiny, která společně sestaví pokyny pro osvědčené postupy pro předregistrovaný výzkum s cílem publikovat příručku ve formě dokumentu a shiny app.

Kromě účasti na workshopech se Nikol zapojila do posterové sekce se svým "před-výzkumným posterem" nazvaným "#BodyPositivity or #BodyNeutrality on social media": Která z nich je pro body image prospěšnější?". Poster představil experimentální studii, jejímž záměrem bylo porovnat vliv obsahu body positivity a body neutrality na sociálních médiích na sebeobjektivizaci a nespokojenost s vlastním tělem. Plánovaný výzkum se zabývá potenciálně negativním dopadem body pozitivity na sebeobjektivizaci a je součástí Nikolina disertačního projektu. Podle Nikoliných slov: "Zpočátku jsem se trochu bála prezentovat svůj poster, ale nakonec to byla opravdu obohacující zkušenost. Mohla jsem o svém výzkumu mluvit s lidmi zapálenými pro osvědčené výzkumné postupy a získala jsem cennou zpětnou vazbu, která mi pomůže lépe koncipovat mou studii. Celkově byl letošní ročník SIPS jako vždy úžasný a inspirativní. Nemohu se dočkat dalších ročníků."


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info