Kolik českých dospívajících sextuje?
V našem výzkumu jsme rozlišovali dva typy přijímání sexuálních zpráv: očekávané (tedy takové, které dospívající předem očekávali) a neočekávané (přišly bez varování). Tuto terminologii si zvolili sami dospívající během kognitivních rozhovorů, protože jim připadala srozumitelnější než odborné výrazy jako „chtěné“ a „nechtěné“ přijímání. I přesto ale mohlo dojít k situaci, kdy někdo zprávu neočekával, ale přesto ji vnímal pozitivně.
Alespoň jednou měsíčně obdrží očekávanou sexuální zprávu 4,5 % dospívajících (4,6 % dívek a 4,5 % chlapců). Za posledních šest měsíců ji dostalo 15,4 % dospívajících. Většina dospívajících však takovou zprávu nikdy neobdržela (84,4 % dívek a 84,9 % chlapců). Mezi dívky a chlapci jsme nezjistili žádné významné rozdíly.
Stejně jako u očekávaného přijímání 4,5 % dospívajících dostává neočekávané zprávy alespoň jednou měsíčně. Zde jsme ale zaznamenali významné genderové rozdíly: častěji je dostávají dívky (5,7 %) než chlapci (3,4 %). Nikdy takovou zprávu nedostalo 79,6 % dívek a 83,6 % chlapců.
Naprostá většina dospívajících (92,1 %) nikdy žádnou sexuální zprávu neposlala (92,5 % dívek a 91,7 % chlapců). Alespoň jednou měsíčně zprávu pošle 2,7 % dospívajících (2,3 % dívek a 3,2 % chlapců). Ani zde jsme nezjistili významné rozdíly mezi dívky a chlapci.
Všechny tři typy sextingu významně souvisejí s věkem: čím jsou dospívající starší, tím větší je šance, že budou sextovat.